Dzisiaj jest: czwartek 24.04.2014 | Imieniny:

Męczennicy XXI wieku

"Wielu uważa, że prześladowania i męczeństwo dotyczą przede wszystkim pierwszych wieków chrześcijaństwa, lub też, w okresie późniejszym, ofiar muzułmańskich podbojów chrześcijańskich ziem czy losów misjonarzy na dzikich terenach Afryki i Azji. (...) Tymczasem właśnie w dwudziestym stuleciu rozpętane zostały prześladowania na skalę nie notowaną dotąd na przestrzeni dwóch tysięcy lat, biorąc pod uwagę ich okrucieństwo, zasięg, czas trwania i liczbę ofiar. Jeśli z danych statystycznych wynika, że w ciągu dwóch tysiącleci około 70 milionów chrześcijan zabitych zostało za wiarę, to aż 45,5 miliona z nich (czyli 65%) stanowią męczennicy XX wieku". (A. Socci, Mroki nienawiści, s. 24)

Niestety, rozpoczynające się trzecie tysiąclecie przynosi przerażające wieści o setkach tysięcy zamordowanych za wiarę, o setkach milionów chrześcijan brutalnie prześladowanych za wierność Panu Jezusowi. Według danych Pomocy Kościołowi w Potrzebie, ok. 170 tysięcy chrześcijan rocznie ginie śmiercią męczeńską, co daje średnio jedno morderstwo na każde 3 minuty. W ponad 70 krajach świata chrześcijanom odmawia się prawa do wolności religijnej; 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, a dalsze 350 mln doznaje dyskryminacji z powodu swojej wiary.

Na tej stronie umieszczamy tylko niektóre informacje o męczennikach Chrystusa w XXI wieku.Męczennicy mogą być posiewem jedności chrześcijan

O ekumenizmie męczenników, który może stać się nowym przyczynkiem do pogłębienia jedności między wyznawcami Chrystusa, przypomniał kard. Kurt Koch. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan na łamach watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano wymienił najważniejsze wyzwania dialogu ekumenicznego. Zarysował też jego perspektywy w kontekście obchodzonego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 

więcej »

Prześladowania chrześcijan na świecie

Czy krew dzisiejszych męczenników nie jest dla nas wystarczającym wyrzutem, kiedy zastanawiamy się, czy wziąć udział w niedzielnej Mszy św., podczas gdy dla wielu z nich wyjście do kościoła może zakończyć się śmiercią?

 

więcej »

Prześladowanie chrześcijan w krajach islamu

aina.org

Asyryjska Agencja Informacyjna AINA uruchomiła ciekawą serię raportów pod tytułem Muslim Persecution of Christians.

więcej »

Afganistan: prześladowanie chrześcijan

Reżim w Afganistanie był antychrześcijański jeszcze przed zwycięstwem talibów w 1996 roku. Interwencja z 2001 roku pod przywództwem Stanów Zjednoczonych spowodowała zaostrzenie istniejących już animozji do chrześcijan, łączonych z „chrześcijańskim zachodem.”
więcej »

Arabia Saudyjska

Arabia Sudyjska jest przykładem realizacji prawa muzułmańskiego w stosunku do innych religii: oprócz meczetów, w tym kraju nie ma żadnych budynków kultu religijnego, niemuzułmańskie modlitwy nawet w domach prywatnych sa rozpatrywane jako przestępstwo kryminalne, i nawet składanie życzeń np. bożonarodzeniowych lub wielkanocnych przez telefon jest karalne.

więcej »

Azerbejdżan: prześladowanie chrześcijan

Uzyskał niepodległość spod wpływów Związku Radzieckiego w 1991. Pod wpływami zewnętrznymi (głównie Arabii Saudyjskiej) w dotychczas świeckim państwie postępuje islamizacja. Wymagana jest rejestracja kościołów. Zdarzają się przypadki napadów na kościoły. policja odmawia ochrony chrześcijan.

więcej »

Bangladesz

Pomimo świeckiej konstytucji, gwarantującej wolność religijną w Bangladeszu, kraj ten jest areną coraz częstszych ataków na chrześcijan. Presja islamskich ugrupowań wzrasta, co przekłada się na prześladowania względem mniejszości religijnych, pośród których chrześcijan stanowią mniej niż 0,4% społeczeństwa.

więcej »

Brunei: prześladowanie chrześcijan

Chrześcijanom zezwala się na nabożeństwa, ale zakazane jest importowanie literatury chrześcijańskiej, zakazane są święta Bożego Narodzenia i kontakty z chrześcijanami z zagranicy. Prawo szariackie zastępuje muzułmanom prawo cywilne w licznych regionach kraju.

więcej »

Chiny: 100 lat katolicyzmu, biskupi w areszcie domowym

Radio Vaticana

Chińska diecezja Tianjin przeżywa jubileusz stulecia stałej obecności Kościoła katolickiego w tym rejonie.

więcej »

Cypr

Cypr, zaatakowany przez Turcję w 1974, jest wymownym przykładem tego, jak zdobywcy muzułmańscy traktują podbitych chrześcijan i ich dziedzictwo kulturowe i historyczne – dzisiaj, na oczach całego cywilizowanego świata.

więcej »

Egipt

W Egipcie mieszka kilkanaście milionów Koptów, wyznających wiarę w Jezusa jeszcze od czasów Apostolskich (tradycja mówi o św. Marku). Są oni narażeni na dyskryminację i wrogość, a w ostatnicz czasach coraz częściej wybuchają masowe zamieszki, skierowane przeciwko nim z powodu ich wiary w Pana Jezusa.

więcej »

Etiopia: islamiści palą kościoły

Muzułmańskie bojówki podpalały kościoły i chrześcijańskie domy. Według agencji Reutera, powołującej się na oficjalne źródła, spalonych zostało około 50 miejsc kultu.

więcej »

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu: